Czy zawsze można złożyć korektę zeznania podatkowego?
Obowiązek płacenia podatków jest nieodłącznie związany z uzyskiwaniem przychodów czy to z tytułu zarobkowania przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, czy też prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z niezbędnych elementów wypełniania swoich zobowiązań wobec państwa jest sporządzanie deklaracji podatkowych i przesyłanie ich do Urzędu Skarbowego. W niektórych sytuacjach wiąże się to jednak z popełnieniem różnych błędów. Przekonajmy się, co można zrobić w takim wypadku.
Czym jest korekta zeznania podatkowego?
Rozliczanie podatków łączy się w większości przypadków z koniecznością samodzielnego ustalania wielkości zobowiązania na podstawie prowadzonej dokumentacji księgowej albo informacji uzyskanych od pracodawcy. Jeśli w sporządzanej deklaracji podatkowej zostanie popełniony jakiś błąd, podatnik może go sprostować, przekazując do urzędu deklarację korygującą. Powinna ona być złożona na odpowiednim druku, wiąże się też z koniecznością wyjaśnienia przyczyn jej złożenia. Korekta oznacza, że wcześniej przekazane dane są uznawane za nieaktualne, a jako podstawę do rozliczeń przyjmuje się kwoty zobowiązań podane w deklaracji korygującej, która ostatnia wpłynęła do organów skarbowych. Jest to ważne, ponieważ może się zdarzyć, że także do korekty wkradną się jakieś nieścisłości.
Terminy na złożenie korekty zaznania podatkowego
Korektę zeznania podatkowego można złożyć do momentu, w którym przedawnieniu ulegnie zobowiązanie, którego dotyczy. Ponieważ termin przedawnienia jest liczony od końca roku, którego dotyczy zobowiązanie podatkowe, najczęściej korektę będzie można złożyć nawet do 6 lat po przekazaniu deklaracji. Warto jednak pamiętać, że deklaracja korygująca nie może zostać złożona w trakcie trwającej kontroli dotyczącej okresu, za jaki miałaby być sporządzona korekta oraz podatku, z którym się wiąże. Istnieje jednak możliwość sporządzenia i złożenia korekty już po zakończeniu kontroli lub postępowania podatkowego. Korektę można przekazać także w trakcie postępowania podatkowego.