Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?
Obowiązki związane z wypełnianiem zobowiązań wobec fiskusa nie ograniczają się jedynie do terminowego regulowania należności czy prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale obejmują również konieczność sporządzania i przesyłania sprawozdań. Od pewnego czasu muszą one być dostarczane w formie elektronicznej i są dostępne w Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) udostępnianych przez Ministerstwo Finansów. Przyjrzyjmy się bliżej obowiązkom związanym z e-sprawozdaniami i zobaczmy, jak można się z nimi zapoznać.
E-sprawozdania – czym są i kto musi je składać?
Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych koniecznych przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej istnieje od 2018 roku. W zależności od rodzaju podmiotu muszą one mieć postać pliku ustrukturyzowanego lub nieustrukturyzowanego. Ta druga możliwość obejmuje dwa rodzaje podmiotów, a mianowicie spółki cywilne prowadzące księgi rachunkowe oraz firmy, które przygotowują sprawozdania według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Forma nieustrukturyzowana oznacza, że dane mogą być przesyłane w postaci dowolnych plików komputerowych np. w popularnych edytorach tekstu, arkuszach kalkulacyjnych czy nawet powszechnie używanym do dystrybucji dokumentów formacie PDF. Pozostałe podmioty muszą generować plik ustrukturyzowany, który będzie zapisany w formacie XML, zgodnie z wytycznymi udostępnianymi przez Ministerstwo Finansów. Pliki tego rodzaju są przygotowywane automatycznie przez programy komputerowe używane do prowadzenia księgowości, istnieje też możliwość skorzystania ze specjalnego oprogramowania przeznaczonego do tego celu.
Czytniki e-sprawozdań
Pliki przesyłane do Repozytorium Dokumentów Finansowych zapisane jako XML mają specyficzną strukturę, która w praktyce uniemożliwia zapoznanie się z nimi bez wykorzystania odpowiedniego narzędzia. Aplikacje pozwalające na wyświetlenie treści sprawozdania są szeroko dostępne zarówno w postaci przeglądarek internetowych udostępnianych m.in. przez Ministerstwo Finansów, jak i różne organizacje zajmujące się księgowością, istnieje też opcja zainstalowania na komputerze odpowiedniego programu. Większość przeglądarek tego typu daje nie tylko możliwość przeczytania wyświetlanych na ekranie informacji, ale także zapisu ich na własny dysk w formacie PDF i późniejsze wykorzystanie. Dostępnych jest też wiele rozwiązań komercyjnych, przydatnych przy prowadzeniu złożonych analiz.