Jak wznowić działalność gospodarczą?
Polskie prawo przewiduje możliwość zawieszenia prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. To praktyczne rozwiązanie, gdy z jakichś powodów nie chce lub nie może zajmować się pracą. Związane jest to z wystąpieniem choroby, urlopem macierzyńskim czy chęcią zmian w życiu. I tak jak firmę można zawiesić na różne sposoby, tak i wznowienie działalności można przeprowadzić mniej lub bardziej cyfrowo.
Formalności związane z działalnością gospodarczą
Zawieszenie prowadzenia firmy jest bardzo często wykorzystywane przez przedsiębiorców, którzy prowadzą sezonowe biznesy: naukę języków, prowadzenie zajęć dla dzieci, agroturystykę lub bary. Związane jest to z brakiem płynności finansowej, czasem decyzja dyktowana jest trudnościami w życiu właściciela lub zachodzącymi w nim zmianami. Jeśli nie wiemy, jak przejść ten proces, warto skorzystać z pomocy biur podatkowych.
Będąc zarejestrowanym w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), można zrobić to za pośrednictwem Internetu. Istnieje również możliwość wizyty w urzędzie, gdzie firma została zarejestrowana i złożenia pisma na miejscu we właściwym dziale oraz drogi listownej i wysłania wypełnionego wniosku. Wszystko zależy od preferencji właściciela firmy oraz sposobu zawieszenia działalności.
Jak wznowić działalność?
Jeśli proces zawieszania odbył się drogą elektroniczną i wypełniając formularz, zaznaczono datę wznowienia, to firma automatycznie rozpoczyna działalność z dniem wskazanym w odpowiedniej rubryce. Przedsiębiorca musi jedynie pamiętać o wysłaniu odpowiednich formularzy do ZUS. Jest to najwygodniejsza opcja, ale sprawdza się tylko jeśli przedsiębiorca zawieszał firmę na czas określony (nauczyciele, sezonowi pracownicy). W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zawieszone zostało na czas nieokreślony i właściciel zdecyduje o chęci powrotu do pracy, musi on wypełnić i złożyć wniosek w CEIDG lub w odpowiednim urzędzie gminy, lub miasta. Może to zrobić przed, w dniu lub po dacie wznowienia, należy jedynie dostosować daty do płatności składek lub zaliczek na podatek.