Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?
KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia ewidencji księgowej w Polsce. Z poniższego artykułu dowiesz się, kto ma obowiązek ją prowadzić i w jakiej formie może to robić.
Obowiązek prowadzenia KPiR
Do prowadzenia KPiR zobowiązane są przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Oprócz nich obowiązkowi temu podlegają również osoby fizyczne prowadzące spółkę cywilną, jawną lub partnerską, pod warunkiem że jej przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro po przeliczeniu na PLN wg kursu średniego NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego. W 2022 roku kwota ta to 9 188 200 zł.
Po jej przekroczeniu podatnik ma obowiązek przejść na pełną księgowość. Dodatkowo KPiR prowadzić muszą armatorzy wymienieni w Ustawie o podatku tonażowym, osoby świadczące usługi w formie agencji i umów zlecenia, duchowni, którzy zrezygnowali ze zryczałtowanego podatku dochodowego oraz chętne osoby zajmujące się działami produkcji rolnej.
Formy prowadzenia KPiR
Jeszcze do niedawna prowadzenie ksiąg rachunkowych było możliwe w formie papierowej i elektronicznej, jednak w tym drugim przypadku, obowiązkowe było jej wydrukowanie. Na szczęście to się zmieniło. Obecnie przy prowadzeniu wirtualnej KPiR podatnik powinien określić na piśmie instrukcję programu, w którym prowadzi księgę, a sam program musi umożliwiać natychmiastowy wgląd w treść księgi i wykonanie wydruku w porządku chronologicznym. Dane na nośnikach, podobnie jak wcześniej dokumenty, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem i modyfikacją w sposób nieuprawniony.