Na czym polega przekształcenie spółek?
Przekształcenie polega na tym, że spółka zmienia swoją formę prawną i jest obecnie, najpopularniejszym rodzajem restrukturyzacji spółki, ponieważ daje możliwość w prosty sposób rozpoczęcie prowadzenia działalności w nowej formie prawnej. Zaletą jest także to, że w żaden sposób, nie zaburza dalszego prowadzenia biznesu. Możemy dopasować formę prawną do przepisów lub potrzeb spółki oraz jej właścicieli. Kolejną zaletą jest możliwość dostosowania istniejącej spółki do obecnych realiów rynkowych, bez potrzeby jej likwidacji i tworzenia nowej. Można więc kontynuować działalność, bez strat dla firmy i osób nią kierujących, zarządzających.
Istotne przy przekształceniu
Przekształcenie spółki przynosi wiele korzyści. Procedura nie jest tak skomplikowana, jak się z początku wydaje. Możemy zwrócić się do specjalistów, którzy zajmą się całym procesem, czyli do Kancelarii Podatkowej K&K w Bielsku. Podpowiedzą najkorzystniejszą formę spółki. Pierwszą sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to nazwa spółki. Dobrze jest pozostawić dawną nazwę, a jedynie ją rozszerzyć, czyli zrobić dopisek np. spółka komandytowa. Jeśli jednak nie rzutuje to na markę, tzn. firma nic nie straci, zmieniając nazwę, warto wymyślić prostą, ciekawie brzmiącą, która dobrze będzie się kojarzyła.
Wszystko podlega zmianie
Przekształcenie wiąże się z przeniesieniem umów, koncesji, kredyty, zobowiązań na nową spółkę. Istotna jest data przekształcenia dla księgowości, ponieważ musimy przeprowadzić wszystkie operacje, przeksięgowania, włącznie z dokonaniem rozliczenia zobowiązań. Dlatego najlepszym terminem na przekształcenie, jest pierwszy lub ostatni dzień roboczy miesiąca. Przekształcona spółka posługuje się dotychczasowym numerem NIP i REGON, więc w tej kwestii nic się nie zmienia, co jest wielkim plusem, ponieważ zostaje zachowana historia firmy. A jak wiemy, im dłużej firma działa na rynku, tym jest bardziej wiarygodna. Zmianie ulega tylko numer KRS.
Spółki z możliwością przekształcenia
Przekształceniu podlegają wszystkie rodzaje spółek, czyli spółki cywilne i handlowe. Spółkę cywilną możemy przekształcić w spółkę handlową, ale nie w cywilną. Natomiast spółkę handlową przekształcimy w inną handlową. Spółki handlowe są: kapitałowe, jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne i komandytowe. Nie możemy jednak przekształcić spółki w likwidacji, w której rozpoczął się już podział majątku między wspólnikami. Jedynie spółki w likwidacji, spłacające wierzycieli, można przekształcić. Nie jest możliwe przekształcanie spółki, która ogłosiła upadłość oraz co do której, wniosek o upadłość został odrzucony, jak i umorzono postępowanie upadłościowe, ponieważ majątek spółki nie wystarczał na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o. nie jest możliwe, kiedy jej kapitał zakładowy nie został pokryty w całości, ale jest możliwość przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę osobową.